מהי יוגה הוליסטית וכיצד היא תשפיע על גופכם לטובה?

להבדיל משלל אימוני כושר וענפי ספורט שבהם המטרה היא להגיע להישגים ולהצלחות – יוגה היא דרך חיים שלמה ועתיקה שנולדה במזרח הרחוק ולאחר שנים ארוכות הצליחה לסחוף גם את תרבות המערב. היוגה מאפשרת התבוננות פנימית עמוקה והיכרות (אפילו השלמה…) עם ה"אני" האמיתי השוכן בכל אחד מאיתנו, לצד יכולתה המופלאה לשמור על בריאות הגוף והנפש ולהעצים אותם.

מה הקשר בין היוגה לבין הוליזם? כיצד השתיים שלובות זו בזו?

 המונח "הוליסטי" לקוח מהמילה היוונית העתיקה Holos (הולו) שמביעה תפיסה שעל פיה השלם תמיד יהיה גדול יותר מסך חלקיו.

כשאנו משתמשים ביוגה כמקור הוליסטי, אנו מחברים בין הגוף והנפש עד לכדי יצירת אורח חיים הגורם לנו להסיק תובנות עמוקות ביותר לגבי עצמנו ולגבי העולם שבו אנו חיים. כל תנוחה, נשימה והרפיה שלובות זו בזו כאשר האסאנה (התנוחה) כוללת נשימה והימצאות שקטה בתוך התנוחה. היוגה ההוליסטית מאפשרת לנו להסתגל לתרגול, גם אם הוא מאתגר יותר בתודעה שלו ולאחד בין מצב הקיום הפיזי לבין מצב הקיום הרוחני. התמסרות ליוגה ולתפיסה ההוליסטית תאפשר לנו לזרום עם התרגול, לראות בו אלמנטים חיוביים ולהרגיש מסופקים ומאושרים בחיינו.

לחיות בשלום עם גופנו

היוגה מתייחסת לאורח החיים היוגי כתפיסה שבה כל העקרונות, האלמנטים וההוויה האישית שלובים זה בזה ומכאן התודעה ההוליסטית. הרצון להביא את התודעה לאותה שלמות הוליסטית, מצריך את השקטת התודעה, החיבור, ההתכוונות והזרימה שאנו מכוונים אליה רבות דרך היוגה. כשהתודעה שקטה והתרגול מתבצע מתוך מצב תודעתי עמוק, אנו נחווה נוכחות הוליסטית במלוא עוצמתה. זוהי הנירוונה, הסמסרה, "לחיות את הרגע" אם תרצו.

במהלך התרגול אנו מתמקדים בפרטים הקטנים שהופכים את השלם לשלם הוליסטי: מנח הגוף בכל איבריו, דיוק, סימטריה, יישור, פיתול ועוד. גם הגוף הוא מרכז הוליסטי שבו לכל איבר קיים תפקיד שנועד לקיים את ההוויה שלנו ועל כן כל איבר צריך לתרום את תפקידו בכל אחד מהתרגילים. הדבר יורגש משמעותית לאחר האימון, כשהתחושה הטובה תשרה עלינו ותאפשר לנו להרגיש בריאים יותר, מודעים יותר, עוצמתיים יותר. התרגול הוא איטי, מורכב ועמוק. הוא דורש מוטיבציה והתמדה, אך גם מורה טוב שמסוגל, כמו ההוליזם, להעניק לתלמידיו השראה, למידה חדשה, ראש פתוח – לא רק הצלחה של דיוק התנוחה והשהייה ב"כלב מביט אחורה" או מנח "הלוחם".

כולנו מעוניינים לחיות את חיינו מתוך מקום של שליטה ומודעות. כשאנו מפרידים בין הגוף מהשכל, אנו חוסמים משמעותית את היכולת לחיות באופן הרמוני, משגשג ומספק. היוגה מאפשרת להיפטר מכל הביקורתיות, השיפוט העצמי, האמונות הישנות ולהתחבר למקום מלא בתובנות, אמת ואהבה.

יש יוגה בקריות!

מרכז יוגה ראג'ה הוקם למענכם – אנשים המחפשים יוגה בצפון לתרגול עמוק ויסודי על פי רמות. המרכז משמש כבית ליוגה הוליסטית וממוקם בקיבוץ רמת יוחנן, צמוד לקריית אתא.

התרגול המרכזי הוא בשיטת איינגר – שיטה יוגית מפורסמת השואפת לביצוע תרגול מדויק וממקסם, על מנת להרוויח את שלמות הגוף והנפש ובריאותם. השיטה מתאימה לכל סוגי המתאמנים – מתחילים ומתקדמים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, הרות ואמהות, גם אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות או פציעות ישנות ואפילו אנשים שהם לא גמישים במיוחד.

להקל המחפש יוגה בקריות לתרגול מתקדם ומתקשה למצוא מקום מכיל וטוב על פי חלוקה לקבוצות ורמות הוספנו גם שיעורי אשטנגה יוגה – רצף תנוחות המתורגל באופן מאתגר, המביא את הגוף למאמצים ושיאים חדשים.

כמו כן, ניתן ליהנות משיעורי יוגה פרטיים המאפשרים לכל מתאמן ומתאמנת להרוויח זמן אישי שבו המיקוד הוא עליהם בלבד, בקצב ובנוחות האישיים.